Poradnia diagnostyki i leczenia bezdechu

W ramach rozszerzania wysokospecjalistycznych usług Centrum Medyczne ENEL-MED uruchomiło poradnię zaburzeń oddychania podczas snu (OBPS).
Obturacyjny bezdech podczas snu (OBPS) jest groźną, często występującą chorobą. Jest to zaburzenie polegające na bardzo głośnym i nieregularnym chrapaniu. Chory w czasie bezdechu niejednokrotnie sinieje, wyraźnie się męczy próbując nabrać powietrze do płuc, co dopiero udaje się zrobić po przebudzeniu kończącym bezdech. Schorzenie poważnie zwiększa ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych (zawał serca, udar mózgu) oraz sprzyja wypadkom komunikacyjnym, ponieważ pacjenci odczuwają nasiloną senność w ciągu dnia (zasypianie za kierownicą).

Do niedawna w Polsce, głównie z powodu małej liczby wyspecjalizowanych ośrodków, brakowało dobrze udokumentowanych badań, oceniających liczbę chorych dotkniętych tą przypadłością – mówi Małgorzata Sanokowska-Wójcik, Dyrektor Departamentu Medycznego. – Obecnie ich ilość szacuje się na około 1 mln ludzi  – dodaje.

W diagnostyce OBPS przydatny jest, dostępny w Centrum Medycznym ENEL-MED, nowoczesny spirometr firmy MedGraphics. Jest to doskonały aparat spełniający wymogi polskich (PTChP), europejskich (ERS) i amerykańskich (ATS) towarzystw chorób płuc. Urządzenie ma szeroki zakres diagnostyczny, umożliwia konfigurację i wydruk bardzo czytelnego raportu, a dzięki specjalnym animacjom ukazującym się na ekranie monitora w trakcie badania, ułatwia wykonanie badań u dzieci.  

Większość chorych na OBPS leczy się przy pomocy specjalnego aparatu, który wytwarza dodatnie ciśnienie powietrza (działa, jak sprężarka) i podaje je do dróg oddechowych przez specjalną maskę zakładaną na nos.

Poradnia diagnostyki i leczenia bezdechu
Centrum Medyczne ENEL-MED S.A.
ul. Puławska 326
02-819 Warszawa
Zapisy pod numerem telefonu: 1 95 27*

* Koszt połączenia lokalnego