Pomoc psychologiczna on-line z PsychoSpace.pl

Jak pokazują badania, Polacy wciąż mają silne obawy przed wizytą u psychologa. W naszym społeczeństwie pomoc psychologiczna jest ciągle tematem tabu, a konsultacje ze specjalistą są dla wielu osób tematem wstydliwym. Dla tych, którzy nie potrafią przełamać lęku przed wizytą u psychologa, idealnym rozwiązaniem mogą być konsultacje on-line.

Decyzja o skorzystaniu z pomocy specjalisty z zakresu psychologii nie jest dla pacjenta łatwa. Spotkanie twarzą w twarz i rozmowa o trudnych, często intymnych czy bolesnych sprawach, rodzi się wiele obaw. Strach przed koniecznością otwarcia się przed nieznajomą osobą może być dla osób poszukujących pomocy przeszkodą nie do pokonania.

Czy istnieje inny sposób korzystania ze wsparcia psychologicznego? Psychologia, jak inne dziedziny zaczyna coraz częściej wykorzystywać Internet. Od jakiegoś czasu w sieci zaczęły się pojawiać serwisy, które umożliwiają nawiązanie kontaktu z psychologiem on-line. Taką szansę daje m.in. serwis PsychoSpace.pl. Jest on społecznością psychogości – młodych ludzi poszukujących pomocy i wsparcia psychologicznego i psychospeców – specjalistów w dziedzinie psychologii.

Konsultacje między psychogośćmi i psychospecami odbywają się za pośrednictwem wirtualnego e-gabinetu. Każdy, kto chce skorzystać z konsultacji może wybrać odpowiedniego dla siebie specjalistę przeglądając dostępne w serwisie profile psychospeców z aktywowaną opcją e-gabinetu. Konsultacje odbywają się przez indywidualne wiadomości wysyłane na wewnętrzną pocztę, czat, rozmowy głosowe czy udział w grupach wsparcia.

Serwis kładzie ogromny nacisk na profesjonalizm i bezpieczeństwo prowadzonych konsultacji, dlatego też mogą z nich korzystać tylko zarejestrowani, pełnoletni użytkownicy. Przewidziano także możliwość korzystania z porad przez osoby młodsze, które dostarczą pisemną zgodę opiekuna prawnego. Treść rozmów znana jest tylko osobom uczestniczącym w konsultacji a korzystający z nich pozostają anonimowi. Z kolei informacje o specjalistach są ogólnie dostępne, na profilu prezentują oni swoje doświadczenie i specjalizację. Każdy specjalista, który uruchamia wirtualny e-gabinet, jest weryfikowany pod kątem wykształcenia i uprawnień do wykonywania zawodu. Daje to pewność, że konsultacji udzielają specjaliści, którzy są do tego uprawnieni.

Taka forma rozmowy ze specjalistą pozwala na bezpieczne, anonimowe przekonanie się, jak w praktyce wyglądają konsultacje psychologiczne. Niweluje strach i obawę przed spotkaniem twarzą w twarz. Aby uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania wystarczy komputer i dostęp do Internetu.

Psychogoście mają w serwisie możliwość wymiany swoich doświadczeń na forach dyskusyjnych, grupach wsparcia, blogach czy czacie. W strefie wiedzy użytkownicy znajdą artykuły o tematyce psychologicznej, informacje o publicznych ośrodkach udzielających pomocy psychologicznej. Dostęp do tych funkcjonalności jest bezpłatny, użytkownicy płacą tylko za odbywane ze specjalistami konsultacje.

Do 31 marca 2011 roku, każdy użytkownik serwisu ma możliwość skorzystania z trzech bezpłatnych konsultacji u wybranego specjalisty. Bezpłatne konsultacje dają szansę na przetestowanie nowej formy pomocy psychologicznej – kontaktu on-line, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Od 1 kwietnia 2011 roku serwis będzie pobierał opłaty za konsultacje prowadzone w e-gabinetach i grupach wsparcia. Na ten dzień został zaplanowany oficjalny start serwisu, obecnie funkcjonuje wersja beta.

http://psychospace.pl/

Ten wpis został opublikowany w kategorii Uzależnienia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.