Nadwrażliwość – ujarzmiony wróg zębów

Co trzeci Polak cierpi na wrażliwość zębów[1]. Ponad połowa pacjentów akceptuje codzienny ból zębów wywołany nadwrażliwością i nie zgłasza się z tym problemem do lekarza dentysty[2]. Aż trzy czwarte osób dotkniętych nadwrażliwością nigdy  nie stosowało pasty specjalistycznej lub stosowało ją niezbyt często![3] Jak podaje niezależne pismo naukowe The Journal of Clinical Dentistry, liczne badania kliniczne i porównawcze potwierdziły, iż zastosowanie pasty zawierającej octan strontu (np. Sensodyne Ultraszybka Ulga) dało lepsze wyniki w ocenie zamykania kanalików zębinowych w porównaniu z pastą zawierającą argininę; natychmiastową redukcję nadwrażliwości zębiny oraz długotrwałe redukowanie nadwrażliwości zębiny. Badania porównawcze obejmowały pasty zawierające m.in. octan strontu, sole metali – cynku, soli cynowych oraz argininę (np. Colgate Sensitive Pro-Relief).

Krótki, przeszywający ból jednego lub wielu zębów. Pojawia się, kiedy jemy lub pijemy coś zimnego, gorącego, słodkiego albo kwaśnego, kiedy wdychamy chłodne powietrze bądź kiedy szczotkujemy zęby. W taki sposób daje o sobie znać wrażliwość zębów. Tych przykrych dolegliwości można się pozbyć, używając dwa razy dziennie pasty do zębówz octanem strontu.

Codzienna higiena jamy ustnej
Nagle pojawiający się ostry i krótkotrwały ból zębów jest konsekwencją odsłonięcia zębiny. Dopóki zębina ma zapewnioną naturalną ochronę w postaci szkliwa, zęby nie reagują na nagłą zmianę temperatury, smaku w jamie ustnej. Jeśli jednak szkliwo zostanie uszkodzone bądź starte, może dojść do odsłonięcia kanalików zębinowych i przesłanie sygnału bólowego prosto do zakończeń nerwowych.

  Warto to wiedzieć
 • Z nadwrażliwością zębów zmaga się aż 35% polskich pacjentów[4].
 • Problem ten dotyka przede wszystkim osoby w wieku 20-50 lat, częściej kobiety niż mężczyzn.
 • Co najmniej 75 procent osób cierpiących na wrażliwość zębów nigdy nie stosowało lub stosuje bardzo rzadko pastę przeznaczoną do zwalczania problemu nadwrażliwości.

 Istotną rolę w procesie odsłonięcia zębiny odgrywa uszkodzenie lub starcie warstwy szkliwa, do którego dochodzi m.in. wskutek urazu, zbyt energicznego szczotkowania, spożywania nadmiernej ilości kwaśnych pokarmów (owoców, soków owocowych), zgrzytania zębami w czasie snu, z którego bardzo często w ogóle nie zdajemy sobie sprawy. U wielu pacjentów objawy nadwrażliwości mogą się pojawić po zabiegu wybielania lub oczyszczania zębów z kamienia nazębnego.

Nie cierp, jeśli nie musisz

Wrażliwość zębów nie mija sama, ważna jest profilaktyka. Nie ma sensu skazywać się    na ból i dyskomfort, skoro można się ich w prosty sposób pozbyć. Wystarczy zgłosić się   do gabinetu stomatologicznego i zasięgnąć porady lekarza dentysty, który zaleci odpowiednie postępowanie. Okazuje się jednak, że 52 procent osób cierpiących   na nadwrażliwość nie szuka pomocy u lekarza dentysty. Ignorują ból lub próbują pozbyć się przykrych dolegliwości rezygnując ze spożywania ulubionych pokarmów i napojów. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, ponieważ nie przynosi trwałego efektu. Prędzej czy później ból i tak powróci, nie można przecież uniknąć wszystkich czynników, które go wywołują.

Zamiast się męczyć i odmawiać wielu przyjemności, można sięgnąć po najprostszy   i najtańszy sposób radzenia sobie z problemem nadwrażliwości: zacząć regularnie stosować specjalistyczną pastę do zębów.

Którą wybrać? Najlepiej taką, którą można stosować dwa razy dziennie, jest łatwa do nałożenia, działa błyskawicznie, a na dodatek daje długotrwały efekt i nie wymaga specjalnych wyrzeczeń kulinarnych. Warto zwrócić uwagę na skład takiej pasty. Jeśli zawiera octan strontu, mamy gwarancję, że dzięki niej rozprawimy się z bólem. Substancja ta głęboko i szczelnie zamyka kanaliki zębinowe i sprawia, a zamknięcie to jest odporne    na działanie kwasów.

Jak wynika z badań porównawczych, których wyniki opublikowano w 2010 r. w branżowym piśmie dla lekarzy dentystów „The Journal of Clinical Dentistry” [J Clin Dent 2010; 21 (wydanie specjalne 2)], pasta z octanem strontu jest skuteczniejsza od pasty, w której składnikiem aktywnym jest arginina.
Jeśli masz wrażliwe zęby:  

 • Ogranicz spożycie kwaśnych pokarmów i napojów.
 • Pamiętaj o codziennej higienie jamy ustnej.
 • Używaj pasty do zębów znoszącej nadwrażliwość, najlepiej takiej, która posiada
  w swoim składzie octan strontu.
 • Nie zaleca się szczotkowania zębów ich zaraz po jedzeniu, ponieważ wówczas mogą mieć rozmiękczone szkliwo, podatne na uszkodzenia.
 • Nie szczotkuj zębów bezpośrednio po wypiciu kwaśnego napoju, zaczekaj co najmniej pół godziny.
 • Szczotkuj zęby delikatnie.
 • Unikaj szczoteczki o twardym włosiu.

[1] Oral Care U&A Study in Poland, Analysis of Dentine Hypersensitivity, June 2005.

[2] Addy M. Dentine hypersensitivity: New perspectives on an old problem. Int Dent J 2002;52(5): 367-375.
[3] GSK. Dane z badań wewnętrznych. 2010.
[4] Oral Care U&A Study in Poland, Analysis of Dentine Hypersensitivity, June 2005.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Choroby zębów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.