Jak pokonać zaćmę?

Zaćma to jedna z najczęściej spotykanych chorób oczu. Szacuje się, że na wywołane przez nią zaburzenia wzroku choruje ponad 800 tys. Polaków. Przy braku skuteczności leczenia farmakologicznego jedynym sposobem na odzyskanie idealnego wzroku jest wszczepienie nowej, sztucznej soczewki, w miejsce zmętniałej naturalnej. Dzięki takiemu zabiegowi zarówno młodzi, jak i starsi ludzie cierpiący na zaćmę, mogą odzyskać pełną sprawność widzenia.

Według statystyk Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zaćma zajmuje pierwsze miejsce w rankingu przyczyn ślepoty we współczesnym świecie. Leczenie tego poważnego schorzenia było do niedawna uważane za bardzo skomplikowane.

– W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku praktyką było całkowite usuwanie zmętniałej soczewki, a następnie korekcja wzroku szkłami okularowymi o sile 10 dioptrii i więcej mówi dr Karol Korżel z kliniki okulistycznej Lexummedica. – Rewolucja w leczeniu zaćmy nastąpiła w latach dziewięćdziesiątych, kiedy to w miejsce chorych soczewek zaczęto wszczepiać sztuczne soczewki, początkowo sztywne z PMMA, a następnie zwijalne silikonowe lub akrylowe – dodaje.

Nowa soczewka w miejsce chorej w kilkanaście minut

Postęp medycyny sprawił, że usunięcie zaćmy jest dziś bezpiecznym zabiegiem, który dzięki nowoczesnej metodzie fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej trwa zaledwie kilkanaście minut. O wyborze momentu, w którym pacjent chce poddać się operacji decyduje pogorszenie ostrości widzenia , którego nie można poprawić okularami, uniemożliwiające wykonywanie pracy, prowadzenie samochodu lub innych życiowo ważnych czynności.

Zabieg fakoemulsyfikacji ultradźwiękowej jest bezbolesny, odbywa się w warunkach ambulatoryjnych w znieczuleniu miejscowym. Polega na wykonaniu 2,2mm nacięcia w rogówce i wprowadzeniu do oka specjalnego narzędzia – fakoemulsyfikatora. Za jego pomocą ultradźwiękami rozbija się chorą, zmętniałą soczewkę. Małe nacięcie zamyka się samoistnie bez użycia szwów , pozwalając na szybkie gojenie i rehabilitację. Operacja trwa ok. 10- 20 minut, a pacjent tego samego dnia może wrócić do domu.

Wybór soczewki

Standardowo w szpitalach w Polsce wszczepia się dobre, akrylowe lub silikonowe soczewki jednoogniskowe. Pozwalają one nie tylko na odzyskanie widzenia do dali, ale także na pozbycie się wady wzroku, którą koryguje sztuczna soczewka o odpowiednio dobranej mocy optycznej.

Kliniki okulistyczne zazwyczaj oferują dwa rodzaje soczewek: jedno- i wieloogniskowe. Wszystkie z nich posiadają filtr UV oraz żółty barwnik, który chroni siatkówkę oka przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego . Pacjentom, którzy chcą pozbyć się okularów zarówno przy patrzeniu w dal, jak i z bliska zaleca się wszczepienie soczewek wieloogniskowych, które pozwalają na widzenie do dali i z bliska bez okularów. Dla zapewnienia komfortu widzenia takie soczewki najlepiej jak są wszczepione do obu oczu.

Soczewka wieloogniskowe AcrySof® IQ ReSTOR® pozwala na dobre widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. Cechuje ją złożona konstrukcja oparta na siatce dyfrakcyjnej w centralnej części implantu , a w swej części obwodowej soczewka ma budowę refrakcyjną. Prawidłowe zwężanie i rozszerzanie się źrenicy konieczne jest do pracy soczewki . Zastosowanie struktury torycznej w soczewce AcrySof Restor Toric umożliwia przy usunięciu zaćmy wyeliminowanie również wady wzroku jaką jest astygmatyzm (niezborność). Dzięki temu, można w pełni zrezygnować z używania okularów – wyjaśnia dr Karol Korżel z kliniki Lexummedica.

Wyróżniamy soczewki jednoogniskowe i wieloogniskowe.

AcrySof®ReSTOR® – to wieloogniskowa soczewka zapewniająca większości bardzo dobre widzenie do dali i bliży jednocześnie, bez korekcji okularowej. To optymalne rozwiązanie dla osób, u których nie stwierdzono astygmatyzmu.

Acrysof IQ® ReSTOR® Multifocal Toric – toryczna multifokalna soczewka wewnątrzgałkowa, może być z powodzeniem wykorzystywana także u osób, które obarczone są wadą krótkowzroczności, dalekowzroczności ,astygmatyzmem i starczowzrocznością .W/w soczewka po wszczepieniu w czasie operacji zaćmy, eliminuje te w schorzenia i umożliwia dobre widzenie bez okularów do dali i bliży i na odległości pośrednie bez korekcji okularowej. .

AcrySof®Toric – to zwiialna, jednoczęściowa soczewka cylindryczna umożliwiająca zmniejszenie lub wyeliminowanie astygmatyzmu rogówkowego. Poprawia znacznie widzenie dali bez korekcji okularowej.

AcrySof®IQ Natural – to soczewka zapewniająca wysoką ochronę przed zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem Pacjenta. Posiada żółty fltr imitujący kolor naturalnej soczewki, który blokuje szkodliwy wpływ niebieskiego światła na siatkówkę. Dzięki asferycznej optyce redukuje znacznie aberrację sferyczną, co pozwala Pacjentowi na znacznie lepszy kontrast widzenia.

Źródło: www.lexummedica.pl

Decyzja o wyborze typu wszczepianej soczewki musi być zawsze podjęta po konsultacji z lekarzem przeprowadzającym operację, który po analizie indywidualnych cech oka, a także potrzeb pacjenta, pomaga wybrać optymalny dla niego typ implantu.

dotPR

Ten wpis został opublikowany w kategorii Choroby oczu. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.