5 kroków do laserowej korekcji wady wzroku

Wady wzroku są coraz częściej określane mianem choroby cywilizacyjnej. Okuliści alarmują, że już prawie połowa Polaków cierpi na krótkowzroczność. Jednym z wygodnych i szybkich rozwiązań na pozbycie się dolegliwości oczu jest laserowa korekcja wady wzroku. Wiele osób nie wie jednak jak przebiega taki zabieg i boi się podjęcia ostatecznej decyzji. Wystarczy natomiast tylko 5 kroków, by móc znowu cieszyć się zdrowym wzrokiem.

Powodem nieuzasadnionych obaw przed laserową korekcją wady wzroku mogą być m.in. informacje uzyskiwane z mało wiarygodnych źródeł, takich jak np. fora internetowe. Tymczasem dopiero głębsze zapoznanie się z tematem pozwala rozwiać wszelkie wątpliwości i pokazać, że jest to metoda stanowiąca najlepszą alternatywę dla tradycyjnych okularów i szkieł kontaktowych. Zabieg laserowej korekcji wady wzroku pozwala bowiem na odzyskanie sprawności widzenia w ciągu zaledwie kilkunastu minut i jest całkowicie bezbolesny.

Słowo „zabieg” często kojarzy się pacjentom ze skomplikowaną operacją wykonywaną skalpelem oraz innymi tego typu narzędziami. Jest to jednak mit, który w żadnym stopniu nie pokrywa się z działaniami podejmowanymi podczas laserowej korekcji wady wzroku – mówi dr n. med. Jan Grzeszkowiak z kliniki okulistycznej Lexummedica.
W naszej klinice używamy nowej generacji laserów femtosekundowych, które cechują się szczególną precyzją i w razie jakichkolwiek zmian pozycji oka automatycznie wyłączają się. Jest to więc zabieg w wysokim stopniu bezpieczny – dodaje.

Krok 1: Czas kwalifikacji

Kiedy już zapadnie decyzja o chęci podejścia do laserowej korekcji wady wzroku następnym etapem są badania kwalifikacyjne. Większość osób między 20 a 55 rokiem życia może poddać się zabiegowi, lecz ostateczna decyzja zależy zawsze do lekarza. Istnieją bowiem pewne przeciwwskazania, które mogą stanąć na drodze do zdrowego wzroku. Należą do nich m.in.: szybki postęp wady, zaćma, jaskra, zapalne schorzenia oczu, ciąża, rozrusznik serca czy choroby autoimmunologiczne.

Podczas kwalifikacji przeprowadza się zazwyczaj następujące badania: badanie ostrości wzroku – pozwalające określić dokładną wadę wzroku, barwną topografię rogówki – umożliwiającą precyzyjne zbadanie powierzchni rogówki, badanie dna oka oraz badanie długości gałki ocznej. Wszystkie te działania wykonywane są w celu precyzyjnego określenia stanu wzroku pacjenta i są bezinwazyjne.

Krok 2: Przygotowania do zabiegu

Po zakwalifikowaniu do zabiegu kolejnym krokiem jest przestrzeganie wyznaczonych przez lekarza zaleceń.

Zastrzeżenia dotyczą przede wszystkim użytkowania soczewek kontaktowych. Miękkie modele nie powinny być zakładane przynajmniej przez 1-2 tygodnie przed zabiegiem, a twarde przez minimum 4 tygodnie. Wynika to ze zmian topografii rogówki pod wpływem soczewki kontaktowej – mówi dr n. med. Jan Grzeszkowiak

Przestrzeganie tych zasad jest bardzo istotne, gdyż to również od tego zależy powodzenie i skuteczność zabiegu.

Krok 3: Dzień zabiegu

W dniu zabiegu powinno się być zdrowym, czyli wolnym od wszelkiego rodzaju przeziębień czy zmian typu opryszczka przyczyniających się do osłabienia organizmu,w tym także narządu wzroku. Pacjent powinien ubrać wygodne ubranie, nie krępujące ruchów i zapewniające komfort podczas zabiegu. Panie powinny zrezygnować z makijażu, który może w znaczny sposób utrudniać pracę lekarzowi.

Do kliniki najlepiej przybyć z osobą towarzyszącą. Bezpośrednio po operacji oczy są zazwyczaj zmęczone, a ostrość obrazu może być jeszcze słaba. Dobrze więc posiadać wsparcie osoby, która będzie mogła pomóc w powrocie do domu. Uzupełnienie ekwipunku stanowią tabletki od bólu głowy oraz okulary przeciwsłoneczne, chroniące przed nadmiernym oświetleniem.

Krok 4: Laserem po oczach

Po usadowieniu pacjenta na fotelu zabiegowym lekarz wprowadza znieczulające krople do oczu. Następnie rozszerza i unieruchamia powieki specjalną, delikatną dla oka rozwórką. Ostatnim etapem jest użycie lasera. Istnieją trzy metody przeprowadzenia laserowej korekcji wady wzroku – LASIK, FEMTOLASIK i LASEK/PRK. Różnią się one przede wszystkim sposobem wytworzenia płatka rogówki.

W przypadku metody LASIK płatek tworzony jest przy użyciu mikrokeratomu
z wymiennym mikroostrzem. W tej metodzie to właśnie ostrze wykonuje mikroskopijne nacięcie rogówki, a następnie chirurg odchyla powstały wskutek nacięcia płatek i przygotowuje rogówkę do modelowania laserem excimerowym.

W drugim przypadku, czyli przy metodzie FEMTOLASIK, do nacięcia rogówki używa się lasera femtosekundowego, sterowanego komputerowo. Laser femtosekundowy, daje maksymalną precyzję cięcia, co gwarantuje mniejszą inwazyjność i szybszą rekonwalescencję po zabiegu.

Trzecią metodę, LASEK/PRK, stosuje się, gdy z różnych powodów nie można wykonać zabiegu metodą LASIK lub FEMTOLASIK, np. gdy pacjent ma zbyt cienką rogówkę albo głęboki oczodół. Zabieg metodą LASEK/PRK polega na odsunięciu nabłonkaz powierzchni rogówki oraz laserowaniu głębszych jej warstw.

Cały zabieg trwa maksymalnie do kilkunastu minut. Pacjent może po nim odczuwać pieczenie oczu podobne do łzawienia podczas krojenia cebuli, ale nieprzyjemne uczucie szybko mija. Najważniejsze jest to, że już w niedługim czasie po zabiegu zauważalna jest wyraźna poprawa widzenia i można bez przeszkód wrócić do domu,
a już następnego dnia nawet do pracy.

Krok 5: Po zabiegu

Po udanym zabiegu można cieszyć się zdrowymi oczami, lecz należy pamiętać jeszczeo kilku zaleceniach lekarskich obowiązujących pacjenta po wykonaniu laserowej korekcji wad wzroku.

Przede wszystkim należy wyposażyć się w okulary przeciwsłoneczne, które będą chronić osłabione oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym. W ciągu miesiąca po zabiegu należy wystrzegać się zakurzonych i zadymionych pomieszczeń, miesiące kąpieli w basenach – mówi dr n. med. Jan Grzeszkowiak z kliniku okulistycznej Lexummedica. – Zalecam również aby przez kilka pierwszych dni wstrzymać się od używania komputera i dodatkowo na noc zakładać tzw. osłonki na oczy – dodaje.

dotPR

Ten wpis został opublikowany w kategorii Choroby oczu. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.