Dłuższy okres oczekiwania na leczenie raka płuca

Z raportu opublikowanego przez Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca oddział Szczecin wynika, że jakość opieki medycznej w Polsce nadal jest związana z brakiem dostępu do nowoczesnych terapii oraz długim czasem oczekiwania na leczenie. Aktualne zmiany systemu finansowania terapii niedrobnokomórkowego raka płuca zaproponowane przez Ministerstwo Zdrowia dodatkowo ten czas wydłużą.

Zmiany, które weszły w życie 15 grudnia 2011, w programie terapeutycznym, zapisane w Rozporządzeniu z dnia 28 października 2011r. będą oznaczać dla pacjentów przede wszystkim wydłużenie czasu oczekiwania na podjęcie leczenia oraz mniejszą dostępność do terapii celowanych.

Terapia osób, które otrzymywały do tej pory leczenie celowane, bez potwierdzenia mutacji genu EGFR (receptora dla naskórkowego czynnika wzrostu), zostanie zakończona 1 stycznia 2012 roku, bez względu na jej skuteczność. Jest to całkowicie sprzeczne z nowoczesnym podejściem do leczenia raka płuca jako choroby przewlekłej, które pozwala na wydłużenie życia pacjenta i uśmierzenie objawów nowotworu.

Polscy pacjenci w tej sytuacji prawdopodobnie w ogóle stracą dostęp do nowoczesnych terapii raka płuca. Nowe wytyczne najbardziej dotkną osób, które do tej pory kwalifikowały się do leczenia celowanego, a w zawiązku z wdrożeniem nowego programu terapeutycznego, ich terapia zostanie teraz przerwana z dnia na dzień. Mamy wrażenie, że Ministerstwo Zdrowia powinno lepiej analizować swoje decyzje, a także brać pod uwagę ich wpływ na losy pacjentów. – podsumowuje Anna Żyłowska, prezes Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca oddział Szczecin.

Polska jest na etapie wdrażania zmian dotyczących zasad kwalifikowania do nowoczesnego leczenia pacjentów z zaawansowanym rakiem płuca, które teraz uzależnione zostaną właśnie od przeprowadzenia diagnostyki molekularnej. Mimo, że nowe zasady obowiązywać będą już od tego roku, wyniki przeprowadzonego na zlecenie Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca oddział Szczecin badania ankietowego pokazują, że w 2011 roku wykonanie takiego badania rozważano jedynie w 47% przypadków ankietowanych.

W Polsce jest zaledwie kilka ośrodków, w których można wykonać tego rodzaju badania – w Warszawie, Gdańsku oraz Wrocławiu. W 2010 r. przeprowadzono tam blisko 600 oznaczeń markerów, umożliwiających ocenę zasadności zastosowania terapii celowanej związanej z identyfikacją mutacji genu EGFR.

Zdaniem ekspertów należałoby ich wykonać 8 000!

Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca oddział Szczecin

Szczeciński oddział Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca powstał w listopadzie 2008 r. Misją Stowarzyszenia Walki z Rakiem Płuca jest przede wszystkim poprawa sytuacji pacjentów chorych na raka płuca. Stowarzyszenie chce również zwrócić uwagę społeczeństwa na zagrożenia wpływające na zwiększoną zachorowalność na nowotwór płuca w Polsce oraz zjednoczyć pacjentów, opiekunów, specjalistów w dziedzinie ochrony zdrowia, polityków i przedstawicieli środków masowego przekazu w walce przeciwko tej chorobie.

Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca udziela praktycznego i emocjonalnego wsparcia pacjentom i ich bliskim poprzez przekazanie niezbędnych informacji na temat raka płuca, profilaktyki i dostępnych możliwości terapeutycznych.

www.rakpluca.szczecin.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Medycyna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.