Problemy zdrowotne związane z pracą przy komputerze – gdzie leczyć i jak zapobiegać

Wraz ze wzrostem powszechności i koniecznością coraz częstszego używania komputera pojawiają się problemy zdrowotne charakterystyczne dla tego typu aktywności. Zagrożenia zdrowia związane są najczęściej z przyjmowaniem niewłaściwej postawy ciała wymuszanej budową i ustawieniem urządzeń biurowych, a także specyficznym trybem życia: brakiem aktywności ruchowej przez długi okres czasu oraz chęcią intensywnego nadrobienia ubytków w tejże w dni wolne od pracy. Jak widać problemy z postawą są częściowo ubocznym elementem postępu cywilizacyjnego.

Powyższe zagrożenia mogą w konsekwencji prowadzić m.in. do bólów mięśniowo-szkieletowych okolic szyi, barków i pleców, bólów mięśniowych okolic nadgarstków i kończyn górnych, skrzywienia bocznego kręgosłupa, pogłębionej kifozy piersiowej (tzw. garba), bólów i zawrotów głowy, zmniejszonej lordozy lędźwiowej oraz zespołu suchego oka. Możliwe są również niepożądane zmiany ogólnoustrojowe – od osłabienia ogólnej siły mięśniowej, przez zaburzenia układu oddechowego i krążenia, nawet po otyłość, cukrzycę i osteoporozę. Ważne by uzmysłowić sobie fakt, że za dysfunkcją jednego obszaru może postępować również dysfunkcja innych.

By ograniczyć niepożądany wpływ wymienionych czynników na postawę warto stosować przerwy w pracy i uprawiać regularny wysiłek fizyczny. Należy dążyć do różnorodności ruchowej gdyż stałe nawyki ruchowe nie kształtują właściwie naszej muskulatury i motoryki. Prewencyjnie może pomóc również sprzęt ortotyczny i rehabilitacyjny, który wspomaga struktury naszego organizmu w pokonywaniu codziennych trudności. Ważną rolę odgrywają w tym wypadku tzw. ortezy, czyli aparaty ortopedyczne stabilizujące stawy. W przypadku osób mających częsty kontakt z komputerem przydadzą się zwłaszcza ortezy odcinka lędźwiowego i lędźwiowo-piersiowego kręgosłupa, które umożliwiają utrzymanie właściwej krzywizny kręgosłupa nadmiernie obciążanego w trakcie długotrwałego siedzenia. Należy również wspomnieć o ortezach nadgarstkowo-ręcznych pomocnych w zwalczaniu bólów rąk i nadgarstków.

Swoją przydatność potwierdziły również bezuciskowe skarpety oraz skarpety/rajstopy kompresyjne, zapobiegające nadmiernemu zastojowi krwi w kończynach dolnych dla których pozycja siedząca i zgięcia w stawach kolanowych i skokowych są dodatkowym obciążeniem. Warto również wspomnieć o poduszkach klinowych ułatwiających utrzymanie prawidłowej pozycji w czasie siedzenia i podkładkach pozwalających odpoczywać ręce oraz nadgarstkowi w trakcie korzystania z klawiatury. W kwestii udogodnień poprawiających środowisko pracy i środowisko domowe więcej możemy się dowiedzieć podczas wizyty w specjalistycznym sklepie medycznym.
W razie dużego nasilenia niepożądanych objawów ratunkiem jest jak najszybsza diagnoza sytuacji np. w drodze konsultacji ortopedycznych i rehabilitacyjnych ze specjalistą. Pomoc mogą wówczas nieść gabinety lekarzy rodzinnych, poradnie rehabilitacji medycznej, gabinety fizjoterapeutyczne, a także gabinety lekarzy ortopedów lub poradnie wad postawy.

Autorem wypowiedzi jest dr Cezary Lipiński, ekspert Medort S.A.

O Medort S.A.
Medort powstała w 1988 r. i była pierwszą prywatną firmą produkującą sprzęt ortopedyczny w Polsce. Obecnie Grupa Medort jest liderem polskiego rynku sprzętu rehabilitacyjno-ortopedycznego. Grupa posiada najszerszą w Polsce gamę produktów ortopedycznych oraz rozległą sieć sprzedaży obejmującą ponad 80 własnych
i partnerskich placówek w całej Polsce. W portfolio marek Grupy Medort znajdują się: Vitea Care, Qmed, Memo, Inflex oraz Parapodium.

www.medort.com.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Choroby cywilizacyjne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.