Jak być Zwyczajnie Aktywnym z RZS?

Ponad 400 000 Polaków chce być zwyczajnie aktywnymi, ale uniemożliwia im to choroba – reumatoidalne zapalenia stawów (RZS). Najczęściej dotyka młodych i aktywnych zawodowo między 30 a 50 rokiem życia. Aby pomóc im realizować zawodowe plany powstał projekt „Zwyczajnie Aktywni”.

Chroniczny ból, obrzęki, zesztywnienie to objawy zapalenia, jakie rozwija się w stawach chorego, uniemożliwiając mu proste aktywności życia codziennego, takie jak: mycie, ubieranie się, czy obsługę komputera a nawet poruszanie się. Poczucie bycia niepotrzebnym mimo energii, pomysłów i chęci do realizowania różnych działań, w tym zawodowych powoduje często alienację chorych i wycofanie z dotychczasowych zajęć. Częste bóle pleców oraz promieniujące bóle kończyn, a nawet klatki piersiowej świadczą o pierwszych objawach choroby, a często bywają lekceważone, jako wywołane siedzącym trybem życia i pracy.

RZS należy do grupy reumatologicznych autoimmunologicznych chorób zapalnych, do której należą również: zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) i młodzieńcze idiopatyczne zapalenia stawów (MIZS). W przypadku tego typu chorób kluczowa jest właściwa diagnoza w jak najwcześniejszym stadium zarówno ze względu na leczenie, jak i wsparcie psychologiczne, jakiego potrzebują chorzy. Ma ono niebagatelny wpływ na samopoczucie pacjentów, postępy terapii  a tym samy na jakość ich życia i możliwość wykonywania zwyczajnych aktywności każdego dnia.

Chorzy na RZS (oraz ZZSK i MIZS), aby poprawić jakość swojego życia, potrzebują wsparcia w zwiększeniu szans na utrzymanie dotychczasowych zwyczajnych aktywności, w tym zawodowych. Projekt „Zwyczajnie Aktywni” wychodzi naprzeciw tym potrzebom i dlatego w jego ramach stworzono konkurs o grant dla organizacji pacjentów z autoimmunologicznymi chorobami zapalnymi z obszarów: gastroenterologicznego (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego), reumatologicznego (reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa) oraz dermatologicznego (łuszczyca, łuszczycowe zapalenie stawów). Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu projektu działań dla chorych, dzięki którym będzie możliwa ich aktywizacja zawodowa, która wpłynie na poprawę jakości ich życia i pomoże utrzymać dotychczasową zwyczajną aktywność w pracy.

Biuro Konkursu „Zwyczajnie Aktywni”

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktywność. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.