Baśniowy świat dla dzieci w szpitalach od Fundacji „Dr Clown” i Kulczyk Foundation!

Baśnie od zawsze uczą, ale i bawią. Teraz ten radosny, magiczny świat zawita również do dzieci w szpitalach. Dzięki wspólnemu projektowi Fundacji „Dr Clown” i Kulczyk Foundation mali pacjenci w całej Polsce będą mogli zapomnieć o bólu i chorobie. Otrzymają w prezencie książeczki z bajecznymi wierszami i kolorowankami oraz wezmą udział w konkursie i warsztatach.

Fundacja „Dr Clown” już od 17 lat prowadzi terapię śmiechem i zabawą (geloterapię) w polskich szpitalach. Wolontariusze Fundacji, bawiąc, likwidują stres i napięcia spowodowane nietypową i często bardzo trudną sytuacją chorych dzieci. Teraz „Dr Clown” przekazuje małym pacjentom placówek w całej Polsce „Mądre bajki z całego świata. Wierszyki i kolorowanki”, wydane przez Kulczyk Foundation. Do rąk dzieci trafi 27 tysięcy książeczek.
– Chcemy nieść uśmiech chorym dzieciom i sprawić, aby zapomniały o chorobie, bolesnych zabiegach
i smutku rozłąki z najbliższymi. Bawiąc możemy też uczyć, dlatego bliski nam jest projekt edukacji ku wartościom, realizowany przez Kulczyk Foundation – podkreśla Anna Czerniak, Prezes Fundacji
„Dr Clown”.
Akcja rozpoczęła się w połowie kwietnia i sukcesywnie obejmie blisko 70 szpitali, które znajdują się pod opieką 24 lokalnych oddziałów Fundacji w całej Polsce. Wolontariusze Fundacji – „doktorzy clowni” – rozdadzą dzieciom książeczki i zachęcą do udziału w konkursie plastycznym. Animatorzy Fundacji „Dr Clown” przeprowadzą z dziećmi kreatywne warsztaty, podczas których mali pacjenci, wspólnie z „doktorami clownami”, będą czytać wierszyki oraz malować obrazy przedstawiające najważniejsze dla nich wartości. Inicjatywa zostanie uwieńczona wystawą prac podopiecznych.
– Gdy dzieci są chore, powinniśmy zawalczyć o ich uśmiech, o zaciekawienie, które pozwoli na chwilę zapomnieć o szpitalu – tłumaczy Dominika Kulczyk, Prezes Kulczyk Foundation.
Fundacja „Dr Clown” propaguje ideę terapii śmiechem i zabawą od 1999 roku. Wolontariusze Fundacji, gruntownie przeszkoleni w sztuce artystycznej oraz w dziedzinie psychopedagogiki, wizytują małych pacjentów w kolorowych przebraniach „doktorów clownów” i „leczą śmiechem”.
– Śmiech poprawia naturalną odporność organizmu, wspomaga proces rekonwalescencji. Działa antystresowo: hamuje wydzielanie „hormonów stresu” – adrenaliny i kortyzolu. Poprawia nastrój, stymuluje wydzielanie „hormonów szczęścia” – endorfin. Szczególnie ważne jest to w przypadku dzieci poddanych szpitalnej kuracji – wyjaśnia Anna Czerniak, Prezes Fundacji „Dr Clown”.
„Mądre bajki z całego świata. Wierszyki i kolorowanki” to 17 wierszyków i 17 odpowiadających im kolorowanek nawiązujących do baśni z 9 krajów świata, w których swą pomoc niosła Kulczyk Foundation. Patronat merytoryczny nad publikacją objął Wydział Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Książeczkę można pobrać na stronie www.madrebajki.com.
Fundacja „Dr Clown” od 1999 roku z powodzeniem prowadzi program terapii śmiechem i zabawą (geloterapii) w polskich szpitalach oraz placówkach specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych.
W 2015 roku wolontariusze Fundacji podczas 1979 wizyt odwiedzili blisko 59 tysięcy podopiecznych w 170 szpitalach i różnego typu placówkach w całej Polsce.
Kulczyk Foundation to Fundacja, która wykorzystuje najlepszą możliwą wiedzę o zarządzaniu
i inwestycjach społecznych do inicjowania realnych zmian społecznych przede wszystkim w tych częściach świata, w których beneficjenci pomocy nie mają żadnych szans na samodzielną poprawę jakości swojego życia. Celem Kulczyk Foundation jest ponadto budowanie trwałych mechanizmów zmieniających otoczenie, ale i angażujących społeczności lokalne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.