Cytologia cienkowarstwowa a klasyczna – poznaj różnice w badaniach

Spis treści

Cytologia cienkowarstwowa (LBC) to obecnie najpewniejsza metoda profilaktyki raka szyjki macicy. Regularnie wykonywana (raz w roku!) pozwala rozpoznać nawet najmniejsze zmiany. Dlaczego to badanie ma tak ogromne znaczenie w ramach profilaktyki ginekologicznej? Czym różni się cytologia klasyczna od tej cienkowarstwowej i które badanie lepiej wykonywać? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz poniżej.

Co to jest cytologia?

Cytologia jest jednym z najpowszechniejszych badań ginekologicznych, które wykonuje się zarówno profilaktycznie, jak i diagnostycznie oraz kontrolnie, już po zakończonym leczeniu. Jest ona zupełnie nieinwazyjna, w pełni bezpieczna i można ją powtarzać wielokrotnie. Polega na pobraniu wymazu (za pomocą specjalnie przeznaczonej do tego szczoteczki) z szyjki macicy w celu wykrycia bądź wykluczenia nieprawidłowych zmian w obrębie szyjki macicy. Cytologia umożliwia wykrycie wczesnych zmian przed nowotworowych oraz tych nowotworowych.

Wyniki cytologii można odczytywać według dwóch metod – pięciostopniowej skali Papanicolau (gdzie wyniki I i II uważa się za poprawne, natomiast III, IV i V oznaczają obecność komórek dysplastycznych w różnych stadiach), oraz systemu Bethesda, który polega na dokładnym opisie zmian przez lekarza badającego próbkę. Każdy podejrzany wynik cytologii powinien być natychmiast omówiony z lekarzem, aby rozpocząć dalszą diagnostykę i ewentualne leczenie.

Cytologia nowej generacji

Uznaje się, że to cytologia LBC jest złotym standardem w ginekologii i znacznie lepszym badaniem, aniżeli cytologia klasyczna, jeśli uwzględnia się profilaktykę antynowotworową. Przede wszystkim, jest to badanie szybkie i niezwykle dokładne, a wyniki cytologii cienkowarstwowej są praktycznie całkowicie pewne.

Medycy z DP Med potwierdzają, że w ramach profilaktyki przeciwnowotworowej w zakresie raka szyjki macicy, cytologia powinna być realizowana rutynowo raz w roku. Dzięki temu udaje się wykryć nawet najmniejsze zmiany, zanim te zmienią swoje cechy na złośliwe. Statystyki nie są jednak pocieszające, wciąż tylko 30% Polek decyduje się na regularne badania.

Badanie cytologiczne, jeśli mowa o cytologii cienkowarstwowej (inaczej płynnej), polega na pobraniu materiału z szyjki macicy specjalną szczoteczką, a następnie przekazanie go do specjalnej butelki z płynem utrwalającym. W klasycznej wersji materiał trafia na szkiełko mikroskopowe, z którego odczyt i ocena komórek jest znacznie trudniejsza.

Zadbaj o swoje zdrowie, zapisz się na tego rodzaju badanie ginekologiczne już dziś. Cytologię najlepiej wykonywać pomiędzy 10 a 18 dniem cyklu.

Czy wiesz, że Polska ma jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności z powodu raka szyjki macicy wśród kobiet? Rocznie tego typu nowotwór diagnozuje się u ponad 2 tysięcy Polek. Każdego roku z tego powodu niestety umiera prawie 1 600 mieszkanek naszego kraju. To wielka porażka systemu zdrowia, ponieważ wcześnie wykryty nowotwór szyjki macicy jest całkowicie uleczalny! Nie zwlekaj więc i umów się na to bezbolesne, i szybkie badanie i zyskaj pewność, że jesteś zdrowa!

redakcja

redakcja