Czy badanie RTG jest bezpieczne?

Spis treści

Rentgen kręgosłupa – czy jest bezpieczne i ile kosztuje?

Rentgen, czyli RTG, to badanie obrazowe z wykorzystaniem promieni rentgenowskich, to najstarsza metoda badań obrazowych, znana już na przełomie XIX i XX wieku. Od tego czasu pojawiły się również inne, bardziej nowoczesne metody badań obrazowych, ale rentgen nadal jest jednym z najczęściej wybieranych sposobów diagnostycznych. Lampa rentgenowska, za pomocą, której przeprowadza się badanie, jest urządzeniem, które z jednej strony wysyła wiązki promieniowania X, znanych też jako promienie rentgenowskie, a po drugiej stronie znajduje się specjalna klisza, płytka lub matryca, która przekazuje dane do komputera, na którego ekranie lekarz może później odczytać obraz. Kształt zostanie następnie odwzorowany w postaci dwuwymiarowego obrazu, na którego podstawie możemy określić, co znajduje się we wnętrzu organizmu.

Badanie rentgenowskie zdecydowanie nie jest w pełni bezpieczną i bezinwazyjną metodą diagnostyki. Promieniowanie X, które jest promieniowaniem jonizującym, może uszkadzać DNA komórek, a nawet prowadzić do: bezpłodności, anemii, nowotworów, zaburzeń układu odpornościowego, przedwczesnego starzenia się oraz mutacji genetycznych. Badanie jest szczególnie niebezpieczne podczas ciąży, najbardziej w pierwszym trymestrze. Co prawda dawki promieniowania są dość niskie, ale zawsze istnieje ryzyko, że coś mogłoby pójść nie tak, szczególnie podczas konieczności powtórzenia badania. W przypadku zaawansowanych palaczy oraz osób pracujących w warunkach, gdzie mogą być zagrożeni pylicą, lub chorych na nią którzy mają stale monitorowany stan swoich płuc, badanie to zalecane jest to raz do roku, co może być dość obciążające.

Na obrazach badania RTG bardzo dobrze widoczne są kości, tak więc jest ono pomocne przy wszelkich urazach układu ruchowego, jak: złamania, pęknięcia, wady postawy, stany zapalne, dolegliwości reumatyczne. Rentgen jest również przydatny w diagnostyce zmian nowotworowych czy zwyrodnieniowych narządów wewnętrznych tj. odma płucna, gruźlica, problemy z zatokami, wrzody żołądka, czy nawet problemy z nerkami.

Zależnie od dolegliwości, jakie występują, można wykonać jeden z trzech rodzajów rentgena kręgosłupa w zależności od interesującego nas odcinka, są to:

  • RTG kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego,
  • RTG kręgosłupa szyjnego,
  • RTG kręgosłupa piersiowego,
  • rentgen całego kręgosłupa.

Podczas przeprowadzania badania należy wyróżnić również tzw. projekcje, czyli sposób ułożenia pacjenta podczas zdjęcia rentgenowskiego. Podczas różnych projekcji, w których kręgosłup ustawiony jest w innych pozycjach, lekarz ma potem lepszą możliwość zdiagnozowania problemu oraz szybsze znalezienie jego przyczyny.

Wskazania oraz przeciwskazania, aby przeprowadzić rentgen kręgosłupa

Aby uzyskać skierowanie na rentgen kręgosłupa, często zgłaszają się pacjenci, którym dolega uporczywy i długotrwały ból, aby zdiagnozować jego przyczynę. Za pomocą badania rentgenowskiego kręgosłupa można zdiagnozować wady postawy, wraz z ich stopniem nasilenia, ale także zmiany zapalne i zwyrodnieniowe, jeśli więc zmagamy się z problemami z postawą, warto rozważyć wizytę u specjalisty oraz badanie rentgenowskie kręgosłupa. W przypadku wypadku lub innego zdarzenia, wskutek którego kręgosłup pacjenta mógł ucierpieć, także należy wybrać się na badanie.

Jeśli chodzi o przeciwskazania, to przede wszystkim nie powinno wykonywać się badania zbyt często i bez uzasadnionej przyczyny, ponieważ promieniowanie oddziałuje na organizm w mniejszym lub większym stopniu. Co prawda, dzisiejsza nowoczesna aparatura jest zdecydowanie łagodniejsza, nie zmienia to faktu, że nie jest to kompletnie bezinwazyjne badanie.

redakcja

redakcja